Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej w Czarnuchowicach

Kaplica pw. Matki Boskiej Różańcowej w CzarnuchowicachZostała wybudowana w roku 1956. Jest to największa kapliczka w nowobieruńskiej parafii. Stanowi wotum dziękczynne fundatora - p. Franciszka Baliona - za ocalenie życia w czasie II wojny światowej, a także za wybawienie z poważnej choroby. W środku umieszczony został ołtarz z obrazem Matki Bożej Różańcowej. Obok niego stoją figury świętych: Stanisława i Józefa. Po prawej stronie ołtarza znajduje się obraz Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Kapliczka żyje odmawianym tu różańcem oraz nabożeństwami majowymi. W ciągu roku odbywają się tu także kilkakrotnie Msze św. Kapliczka wiele ucierpiała w czasie tragicznej powodzi z roku 1997, która dotknęła wieś Czarnuchowice. Dlatego też na jej murze zaznaczono miejsce jak wysoko sięgała woda.

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bijasowicach-Kopani

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bijasowicach-KopaniKapliczka znajduje się w pobliżu bijasowickiej szkoły. Swoje powstanie zawdzięcza młynarzowi Piekoszewskiemu, który ślubował Bogu, że jeżeli uchroni jego synów- żołnierzy od śmierci to wystawi mu kaplicę. Powstała w 1884 r. Kaplica jest jakby miniaturą kościoła. Na głównej ścianie jest ołtarz, a nad nim obraz NSPJ. W pobliżu stoją dwie figury Matki Bożej: Niepokalanej i Cierpiącej. Konfesjonał, obrazy, krzesła dopełniają wystrój budynku. W 1995 r. kaplica została wyremontowana dzięki środkom z Urzędu Miejskiego w Bieruniu.

Kapliczka Matki Boskiej Różańcowej w Bijasowicach

Kapliczka Matki Boskiej Różańcowej w BijasowicachTrudno ustalić datę jej powstania. Na pewno istniała ona już w roku 1800 i najprawdopodobniej była fundacją właściciela bijasowickiego dworu, który w ten sposób chciał Bogu podziękować za odzyskane zdrowie. Kapliczka stoi w cieniu dwóch pięknych lip. Jest stosunkowo niewielka, ale uwagę może zwrócić harmonijne wyważenie proporcji . Jej bryła przypomina świątynie romańskie. Nad wejściem umieszczono figurkę Matki Boskiej. W środku zaś znajduje się niewielki ołtarz z krzyżem i świecznikiem oraz malowany na płótnie obraz Matki Bożej Różańcowej.

Kaplica Trójcy świętej w Zabrzegu

Kaplica Trójcy świętej w ZabrzeguW Zabrzegu, blisko Wisły, stoi smukła kapliczka. Prawdopodobnie wybudowana została w drugiej połowie lat sześćdziesiątych XIX w. O jej powstaniu krąży wiele opowieści. Jedna z nich opowiada o karczmarzu - Żydzie, który cudownie uratowany z opresji postarał się wystawić kaplicę w podziękowaniu Bogu za Jego opiekę. Kapliczka otoczona jest metalowym płotem posiadającym tradycyjną, harmonijnie ułożoną ornamentykę. Wewnątrz obiektu znajduje się obraz Trójcy Przenajświętszej. Jest on współczesną kopią płótna nieznanego malarza. W kapliczce stoi też figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia.